Cuma, 24 Ocak 2020

E Etkinlik Haberleri

NEVRUZ’U VE HZ. ALİ’NİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADIK

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

NEVRUZ’U VE HZ. AL’NİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADIK

Alevi kurumları 21 Mart Nevruz Bayramı’nı ve Hz. Ali’nin doğumunu Şahkulu Sultan Dergahı’nda birlikte kutladılar.
Kutlamalar başlamadan önce Musa Güzel Dede’nin verdiği duanın ardından yüzlerce kişiye aklın, temizlik, paklığın simgesi olduğuna inanılan süt dağıtıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu; Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu’nun birlikte düzenlediği kutlamaya çok büyük bir katılım gerçekleşti. Şahkulu Sultan Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Taştekin’in moderatörlüğünde yapılan kutlamalar saygı duruşundan sonra Eren Yıldırım Dede’nin okuduğu Gülbang ile başladı.

BARIŞ VE EŞİT YURTTAŞLIK

Çok sayıda Alevi kurum temsilcisinin de katıldığı Nevruz kutlamalarında vakıf adına yazar Necdet Saraç konuştu. “Bugün yüzlerce yıla yayılan bir inanç, binlerce yıla yayılan Nevruz geleneği ile 700 yıllık Şahkulu Dergahı’nda üç federasyonun birlikte kutlaması buluşuyor” vurgusu yapan Necdet Saraç, “Nevruz hangi dilde ve hangi kimlikte nasıl anılıyorsa anılsın ortak yönü yeni gündür. Çünkü insanlar yeniyi umutla birlikte anarlar. 2018 Nevruz’u, kutuplaşma ve ötekileştirme dilini ortadan kaldırsın. Nevruz barış için kardeşlik için yeni bir barış dilinin, Aleviler için de eşitlik yurttaşlığın öne çıktığı bir gün olsun” dedi.

TABİATIN YANI SIRA BİZLER DE UYANALIM

“Nevruz yeni bir gün yeni bir doğuşun ve tabiatın ayağa kalkması demektir. Bu tabiatın bir parçası olan bizler de uyanalım” diyen Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Zeynel Şahan Dede şunları belirtti: Aleviler olarak Nevruz’a farklı anlamlar da kazandırmışız. Doğanın doğuşunun yanı sıra Hz. Ali’nin doğum günü olarak kutlamaktayız. Paylaşmanın, barışın adıdır Nevruz. Benliklerimizden, nefsimizden kurtulmanın adıdır. Süt aklın temizliğin paklığın sembolü olduğu için Nevruz’da süt dağıtırız.”

HUKUK DEVLETİYSENİZ BU MASAYA OTURMAK ZORUNDASINIZ”
“Karanlığın aydınlığa mağlup olduğu böyle bir günde eşit yurttaşlık haklarının hukuk zemininde yürütülmesi gerekir” diiyen Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Sekreteri Hakkı Ergin şunları da belirtti: “AİHM zorunlu din derslerinin ayrımcılık olduğuna, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğuna ve Alevilere genel bütçeden pay ayrılmasına ilişkin karar verse de, bu kararların iç hukukta karşılığı yok. OHAL ve savaş bahanesiyle bu kararlar ertelenmemeli, uluslararası alanda bir hukuk devleti olacaksak bu kararlar uygulanmalı dedi.

CEMEVLERİ İBADETHANEMİZDİR
Üç federasyon (Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu) adına yapılan ortak basın açıklamasını okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız şunları vurguladı:
“Böyle kutsal bir günde farklı inançları bir zenginlik olarak görmeyip, inançlar ve kimlikler arasında kutuplaştırma yaratanları, Alevilerin ibadethanesi olan Cemevini ibadethane görmemekte ısrar eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da, Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmek istemeyen herkesi de kınıyoruz.
Alevilerin ibadethanesi Cemevi’dir. İbadetleri Cem’dir.
Cemdeki 12 hizmettir, döndükleri semahtır, okudukları nefeslerdir…
21 Mart gibi gece ile gündüzün eşitlendiği; Anadolu’da, Ortadoğu’da, Orta Asya’da bütün halkların ”yeni gün” anlamına gelen Nevruz’un bütün insanlık alemine hayırlı olmasını diliyoruz!”

NEVRUZ CEMİ

Konuşmalardan sonra nefesler söylendi ve arkasından da Nevruz Cemi yapıldı. 10’a yakın dedenin birlikte yürüttüğü Cem’de bir kez daha Nevruz ve birlik vurgusu yapıldıktan sonra lokmalar dağıtıldı.

Email : bilgi@sahkulu.com
Telefon : +90 216 368 55 25
Fax : +90 216 385 64 49